W sobotę 9 sierpnia odbył się w Rynie Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria 2 „Ryn przez wieki”. Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Ryn przy współpracy z Hotelem Zamek Ryn i RCK. Pogoda tego dnia była wspaniała, piękne słońce i niemal bezchmurne niebo. Impreza tradycyjnie już rozpoczęła się w samo południe od historycznej i barwnej parady ulicami miasta, która wyruszyła spod Zamku.
Wzięli w niej udział: Orkiestra Wojskowa z Elbląga, bractwa rycerskie (ok 140 rycerzy, w tym 26 rycerzy konnych), mieszkańcy oraz wszyscy chętni. W trakcie parady armaty poszły w ruch i kilka razy wystrzeliły na wiwat. Następnie na Mateuszku (plac u podnóża Zamku) rozpoczęła się kolejna część Festiwalu. Najpierw orkiestra wojskowa wykonała krótki koncert, następnie zaprezentowano techniki walki wojsk Polskich od X do XIX wieku. Przeprowadzono również konkurs na strój historyczny „Moda przez wieki”. Główną nagrodę pobyt w Hotelu Zamek Gniew wygrało rodzeństwo Madzia, Maja i ich braciszek z Katowic.
Tłumy ludzi przyciągnął Jarmark średniowieczny. Wszyscy chętni mogli wybić tam swoją średniowieczną monetę przy namiocie mincerza, przywdziać rycerską zbroję, nauczyć się fechtunku, czy też wykuć coś u płatnerza. Można było nabyć wiele regionalnych smakołyków, wspaniałe rękodzieła, zwykle niedostępne w sklepach.
Kolejnym punktem były Turnieje Rycerskie pieszy oraz konny o „Miecz Burmistrza Rynu”. Najlepszym rycerzem okazał się Kamil Boris z Chorągwi Zaciężnej Apis z Gniewu, zaś konno najlepiej jeździł Andrzej Drygała herbu Jastrzębiec.
Po zakończeniu programu historycznego Festiwal przeniósł się do amfiteatru. Zespół White Garden, za sprawą granej muzyki przeniósł widownię w czasy średniowieczne.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było widowisko historyczno-batalistyczne zatytułowane „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu”. Amfiteatr zapełnił się prawie do ostatniego miejsca. Widowni z pewnością przedstawienie się podobało, co miało wyraz w gromkich oklaskach.Na zakończenie odbył się pokaz fireshow czyli taniec z ogniem.
W Festiwalu wzięły udział: Chorągiew Zaciężna Apis z Gniewu, Bractwo Rycerskie Ziemi Zakroczymskiej, Prywatny Zaciąg Imć Franciszka Bromberga z Bydgoszczy, Chorągiew Rycerska ze Słupna, Chorągiew Rycerska Herbu Jastrzębiec, Chorągiew Rycerska Stajnia Tarpan, Chorągiew Komturii Radzyńskiej.
/źródło: www.miastoryn.pl/